مقالات
کمبود ویتامین B

کمبود ویتامین B چه بلایی سرتان می‌آورد؟

ویتامین B باید به مقدار کافی در وعده‌های غذایی ما وجود داشته باشد. کمبود ویتامین B بر بدن اثرات منفی دارد که گاهی می‌تواند صدمات جدی بر بدن بزند. از جمله این صدمات می‌توان به آسیب‌های چشمی، ریزش، نازک شدن و خشک شدن ساقه مو، شکنندگی ناخن و در بعضی مواقع خارش پوست بدن پدید می‌آید. در صورتی که حجم زیادی از موهای خود را از دست داده‌اید و در مرحله درمان هستید، کنار آمدن با این موضوع شاید کار سختی برای یک بانو باشد. روش  اکستنشن مو  یکی از راه‌های حجیم و بلند کردن مو است که امروزه در آرایشگاه‌ها انجام می‌شود.

شیوه زندگی ما امروزه با پیری زودرس دست به دست هم داده‌اند. استرس‌های روزانه، کمبود خواب، عادات بد غذایی، آب و هوا و … همگی باید ما را متوجه کند که بیشتر مراقب جوانی و زیبایی‌مان باشیم. اما شاید روش و راه‌های مراقبت از پوست و موی خود را ندانیم. قبل از هر چیز باید استرس را از خود دور کنید. در واقع خود را از لحاظ روحی خوب و مثبت کنید. سپس به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کمبود ویتامین B آثار منفی بر بدن شما می‌گذارد. با کمبود این ویتامین دچار ضعف عضلانی می‌شوید. چرا که اکسیژن کافی به عضلات شما نمی‌رسد و بدن توان انجام کارهای سنگین را نخواهد داشت. کمبود گلبول‌های قرمز خون باعث رنگ‌پریدگی شما می‌شود. اگر کمبود این ویتامین شدیدتر باشد، فرد دچار کم‌خونی می‌شود که سرگیجه و لرزش را به دنبال خواهد داشت.

این ویتامین در بدن زنان نقش بزرگی دارد. اگر همیشه احساس خستگی می‌کنید و در طول روز برای انجام کارهایتان انرژی کافی را ندارید، اگر احساس افسردگی دارید باید متوجه کمبود این ویتامین باشید. بی‌دلیل خود را با قرص‌های آرام‌بخش درگیر نکنید. شاید تنها با مصرف یک دوره قرص ویتامین ب کمپلکس مشکل شما حل شود. البته ما تجویز قرص برای شما نمی‌کنیم. همیشه به پزشک خود اعتماد کنید.

عوارض کمبود ویتامین B بر روی مو

یکی از ویتامین‌هایی که منجر به زیبایی مو می‌شود گروه ویتامین‌های B  است. این ویتامین خودش از یک مجموعه ۸ ویتامین تشکیل شده است. این مجموعه شامل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک، پیریدوکسین، بیوتین، اسید فولیک و کوبالامین است. کمبود هر یک از این ویتامین‌ها می‌تواند مشکلاتی برای بدن شما به خصوص موهایتان ایجاد کند. برای مثال کمبود تیامین و ریبوفلاوین و نیاسین و پانتوتنیک باعث ریزش شدید مو می‌شود.

البته این ویتامین را تنها بر روی زیبایی مو محدود نکنید. وجود این ویتامین برای زیبایی پوست و ناخن هم مهم است.

با کمبود ویتامین B به مرور موهای شما دچار ریزش می‌شود. اگر به داد خود نرسید به مرور موهایتان نازک می‌شود و زیبایی خود را از دست می‌دهد. دچار موخوره و شکنندگی مو می‌شوید. این موضوع باعث می‌شود به یکباره حجم زیادی از موهای خود را از دست بدهید. اما قبل از این که دچار این مشکل شوید خیلی سریع‌تر به فکر راه حل شوید. رویش مجدد مو به سادگی نیست. اما اگر در زمان ریزش، مشکل را برطرف کنید راه ساده‌تری در پیش دارید.

برای جبران کمبود ویتامین B چه کنیم؟

همه چیز به نوع تغذیه شما بستگی دارد. اما گاهی پیش می‌آید که به دلیل بیماری‌ها یا عمل‌های جراحی لاغری که برای کوچک کردن معده صورت می‌گیرد، بدن شما ویتامین داخل غذاها را جذب نکند. در این صورت شما مجبور هستید از مکمل‌های دارویی استفاده کنید. به دکتر مشاوره تغذیه مراجعه کنید تا برایتان مکمل‌های دارویی تجویز کند. شاید لازم باشد قبل از استفاده دارو، آزمایش چکاپ دهید تا مشخص شود در بدن شما چه می‌گذرد. ممکن است به دلیل کمبود یک مواد معدنی، ویتامینی در بدن شما حتی بیش از حد شود که سیستم بدن شما را دچار مشکل کند.

این ویتامین در غذاهای گوشتی و گیاهی موجود است. اگر طرفدار غذاهای گوشتی هستید با ماهی و جگر وعده‌های غذایی خود را کامل کنید. این دو ماده غذایی سرشار از ویتامین B هستند. اما اگر گیاهخوار هستید نگران نباشید، این ویتامین در انواع لوبیا، غلات، موز به وفور پیدا می‌شود. همچنین سعی کنید در غذاهای خود از سیب زمینی و فلفل چیلی استفاده کنید.

دیدگاهی بنویسید