مقالات
کراتین سرد و کراتین گرم

کراتین سرد و کراتین گرم چیست؟

صاف بودن و درخشندگی موها به دلیل وجود پروتئینی به نام کراتین در آنهاست. اگر میزان کراتین مو کاهش یابد، موها وز و کدر می‌شوند و در هم گره می‌خورند. برای از بین بردن این حالت می‌توان موها را کراتینه کرد که تا چند ماه موهایی صاف، نرم و براق داشته باشید. کراتینه انواع مختلفی دارد. در این مقاله با کراتین سرد و کراتین گرم آشنا خواهیم شد.

کراتین سرد

موهایی که مدام رنگ و مش می‌شوند دچار خشکی و شکنندگی بیش از حد شده و آسیب جدی می‌‎‌‌بینند. رنگ‌پذیری موها نیز در این حالت کاهش پیدا می‌کند و برای حل کردن این مشکل باید موها را ترمیم و احیا کرد.

بعضی خانم‌ها از ماسک‌های نرم‌کننده برای تقویت موها و بازگرداندن آنها به حالت اولیه استفاده می‌کنند اما همین ماسک‌ها نیز به دلیل وجود مواد شیمیایی خشکی موها را افزایش می‌دهد.

کراتین سرد یکی از روش‌های کراتینه کردن است که برای موهای رنگ‌شده و مش‌شده به کار می‌رود. ویتامین و کراتین موها در اثر وجود آمونیاک در رنگ مو و یا دکلره از سلول‌های مو تخلیه می‌شوند. برای برگرداندن آب، ویتامین‌ها و املاح به مو می‌توان از کراتین سرد استفاده کرد.

کراتین سرد باعث می‌شود مو حالت‌پذیری بهتری داشته باشد و به راحتی آن را براشینگ کرد. یکی از مزایای کراتین سرد تثبیت رنگ مو روی سطح مو است و باعث می‌‌شود دوام رنگ مو و مش بالا برود. این تثبیت رنگ به ویژه برای رنگ‌های قرمز، آلبالویی، مسی و به طور کلی رنگ‌های گرم اهمیت زیادی دارد.

کراتین سرد می‌تواند در همان روزی که موها رنگ یا مش شده است انجام شود تا آسیب‌های ناشی از رنگ و مش را جبران کند. در این روش نیازی به استفاده از اتوی مو نیست و می‌توان آن را در منزل انجام داد. با انجام کراتین سرد نرمی و لطافت موها افزایش یافته و به راحتی شانه می‌شوند.

برای موهایی که در اثر رنگ و مش آسیب جدی دیده‌اند می‌توان در هفته دو تا سه بار از کراتین سرد استفاده کرد.

نحوه انجام کراتین سرد:

قبل از استفاده از مواد کراتین موها را با یک شامپوی ملایم مانند شامپو بچه بشویید. سپس آب اضافی مو را بگیرید و مواد کراتین را به موهای نم‌دار زده و موها را با کلاه مخصوص بپوشانید. میزان مصرف کراتین بستگی به اندازه و پرپشتی موها دارد. مواد کراتین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی موها بماند سپس موها را با آب و بدون استفاده از شامپو آبکشی کنید.

کراتین گرم

برای صاف کردن موهای فر و وز از کراتین گرم استفاده می‌شود. کراتین گرم به دلیل وجود گازهای شیمیایی باید در محیطی انجام شود که از تهویه مناسبی برخوردار است. یکی از تفاوت‌های کراتین سرد و کراتین گرم در این است که در روش کراتین گرم مواد کراتین با ریشه موها تماس پیدا نمی‌کند و فقط به تمام ساقه مو زده می‌شود.

نحوه انجام کراتین گرم:

برای انجام کراتین گرم ابتدا موها به وسیله یک شامپوی ملایم شسته می‌شوند. سپس آب اضافی موها گرفته شده و با استفاده از قلموی سیلیکونی مواد کراتین را از یک سانت مانده به ریشه مو روی ساقه مو می‌زنند. پس از گذشت سی دقیقه موها باید براشینگ شوند و پس از آن به صورت لایه لایه اتو کشیده شوند.

برای این کار باید از اتوی سرامیکی مخصوص کراتین استفاده کرد. حرارت اتوی مو باید بین ۱۶۰ تا ۲۲۰ درجه باشد و ۶ تا ۱۰ بار لایه مو اتو کشیده شود تا مواد کراتین جذب سلول‌های مو شود.

پس از انجام کراتین گرم به مدت ۳ روز نباید موها را شست. بعد از این مدت موها را با استفاده از شامپوی مخصوص کراتین یا شامپوهای بدون سولفات می‌شوییم و به آن ماسک موی مناسب می‌زنیم و پس از ۵ دقیقه آبکشی می‌کنیم. حالا نوبت خشک کردن موها و سپس اتو کردن آنهاست.

بهتر است تا دو روز پس از انجام کراتینه، موها با کش یا گیره بسته نشوند. به خاطر داشته باشید کراتین گرم خاصیت درمانی برای ساقه موها دارد و خشکی و شکنندگی موها را از بین می‌برد. 

دیدگاهی بنویسید