مقالات
What habits damage hair

چه عادت‌هایی به موها آسیب می‌زنند؟

آسیب دیدن موها یکی از مشکلات رایجی است که بیشتر خانم‌ها با آن مواجه هستند. از انجام خدمات زیبایی مانند رنگ و لایت و اکستنشن مو در مراکز متفرقه و غیرتخصصی گرفته تا برخی از عادات روزانه ما، همگی جزء عواملی هستند که به موها آسیب می‌زنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد عاداتی که انجام دادن آنها در شب می‌تواند به موها آسیب بزند صحبت کنیم.

عاداتی که انجام آنها در شب به موها آسیب می‌زند

دقیقا مانند مراحلی که قبل از خواب برای ریکاوری و بازسازی پوست خود انجام می‌دهید، موها نیز نیاز به مراقبت دارند و باید قبل از خواب به آنها رسیدگی کنید. برخی از افراد حتی متوجه این موضوع نیستند که عاداتشان تا چه حدی برای مو ضرر دارد. در ادامه به چند نمونه از این عادات اشاره می‌کنیم.

خوابیدن با موهای خیس

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استحمام صبحگاهی، شب‌ها حمام کنند زیرا معتقدند که این کار باعث صرفه‌جویی در وقتشان می‌شود. شستن موها در شب به خودی خود عادت بدی نیست، اما رفتن به رختخواب با موهای مرطوب کاری است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کنید. زیرا موهای مرطوب شکننده‌تر از موهای خشک هستند. این کار می‌تواند به ریزش مو یا موخوره بیشتر منجر شود.
علاوه بر این موهای خیس بالش را نیز مرطوب می‌کنند و خوابیدن روی یک بالش گرم و مرطوب می‌تواند باعث عفونت قارچی یا حتی شوره سر شود.
اگر موهای خود را قبل از خواب می‌شویید، حتما از سشوار استفاده کنید تا کاملا خشک شوند. همچنین می‌توانید موهای خود را با یک برس موی جاذب که با الیاف میکروفایبر ساخته شده‌ است شانه کنید تا آب داخل موها خارج شود.

دوش گرفتن با آب داغ

بعد از اتمام یک روز خسته‌کننده، یک دوش آب گرم حسابی می‌چسبد. اما آب گرم می‌تواند برای موهای شما بسیار مضر باشد. گرمای ناشی از آب داغ، چربی طبیعی مو (سبوم) را از بین برده و به ریشه‌ها آسیب می‌رساند. بدون سبوم، مو خشک و شکننده می‌شود و ممکن است موخوره و ریزش مو تجربه شود.
اگر نیاز به دوش گرفتن دارید، با آب ولرم این کار را انجام دهید. برای شستشوی نهایی نیز همیشه از آب معمولی یا سرد استفاده کنید تا رطوبت موهایتان بیشتر شود. همچنین بعد از دوش گرفتن موهای خود را با یک حوله نرم خشک کنید. از مالش شدید حوله روی موها خودداری کنید. ایده‌آل‌ترین حالت این است که اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند.

استفاده از بالش پنبه‌ای

جنس بالشی که روی آن استراحت می‌کنید می‌تواند تأثیر بسزایی روی سلامت موهای شما داشته باشد. به عنوان مثال خوابیدن روی یک بالش پنبه‌ای می‌تواند رطوبت موها را بگیرد. در حقیقت، افرادی که موهای خشک یا شکننده‌ای دارند، باید از خوابیدن روی بالش‌های نخی و پنبه‌ای اجتناب کنند.
متخصصان توصیه می‌کنند که برای بهبود سلامت موها همیشه از یک روبالشی ابریشمی یا ساتن استفاده کنید. این مواد باعث ایجاد استاتیک یا اصطکاک روی موها می‌شوند و این به معنای آسیب کمتر است. علاوه بر این ساتن یا ابریشم به موهای شما کمک می‌کنند که چربی طبیعی خود را حفظ کند. این ویژگی برای افرادی که موهای خشک یا فرفری دارند بسیار مهم است.

بازی کردن با موها

عادت بازی کردن با موها در هنگام تماشای تلویزیون یا استفاده از تلفن هوشمند در رختخواب بسیار متداول است. شما باید از بازی کردن با موهای خود خودداری کنید. زیرا انجام مداوم این عادت آسیب بزرگی به رشته‌های مو وارد می‌کند. کشیدن مداوم و بازی کردن با موها باعث ایجاد استرس در تارهای مو شده و ریزش به وجود می‌آورد.
برای ترک این عادت دست‌های خود را مشغول نگه دارید و یا موها را با یک نخ ابریشمی نازک مهار کنید. علاوه بر این باید سطح استرس خود را نیز تحت کنترل نگه دارید. افرادی که استرس دارند اغلب با موهای خود بازی می‌کنند یا ناخودآگاه ناخن می‌جوند.

پیچیدن موهای خیس در حوله

پیچیدن موهای مرطوب در حوله بعد از استحمام کاری است که بیشتر ما انجام می‌دهیم. با این وجود خوابیدن با این حوله می‌تواند برای سلامت موها بسیار مضر باشد. موها زمانی که مرطوب هستند بیشتر در معرض کشش و آسیب قرار دارند. علاوه بر این اگر حوله محکم پیچیده شود، باعث ایجاد تنش در فولیکول‌های مو می‌شود. خود این تنش عامل ریزش مو است.
خوابیدن با موهای مرطوب خطر عفونت‌های قارچی یا شوره سر را افزایش می‌دهد. بعد از شستن موها، سرتان را با یک حوله نرم و سپس سشوار خشک کنید و بگذارید قبل از خواب چند دقیقه‌ای موها در مجاورت هوا باشند.

دیدگاهی بنویسید