مقالات
A few mistakes about combing hair

چند اشتباه رایج در مورد شانه کردن موها

شانه کردن موها کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. این در حالی است که اگر بخواهیم اصولی به این قضیه نگاه کنیم، بسیاری از افراد از نحوه صحیح شانه کردن موهای خود اطلاع ندارند. به عنوان مثال از سنین کودکی به یاد داریم که بسیاری از بزرگتر‌ها به ما گوش‌زد می‌کردند که در حمام موهای خود را شانه کنید تا صاف بماند و به اصطلاح بعد از خشک شدن گره نخورد. این در حالی است که امروزه علم ثابت کرده است که شانه کردن موهای مرطوب می‌تواند به آنها آسیب برساند. در کنار این دستاورها، روش‌های مبتکرانه زیادی نیز ارائه شده است که مشکلات رایج گذشته را حل می‌کنند. به عنوان مثال امروزه دیگر کسی برای صاف شدن موها از روش غیر اصولی شانه کردن استفاده نمی‌کند؛ بلکه برای این کار روش‌های بسیار موثری مانند کراتین مو به بازار آمده‌اند.
در این مقاله می‌خواهیم در مورد موضوع مهم شانه کردن موها صحبت کنیم. با مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که تا کنون چقدر با اتخاذ روش‌های غیر استاندارد به موهای خود آسیب رسانده‌اید.

نکات مهم در مورد شانه کردن موها

انتخاب شانه مناسب

همه شانه‌ها و برس‌هایی که در بازار وجود دارند به یک صورت عمل نمی‌کنند. برسی برای شانه کردن موها مناسب است که هنگام استفاده از آن در ناحیه پوست سر احساس سوزش و درد نکنید و بعد از اتمام کار احساس سبکی در موها داشته باشید. برس‌های گرد که مخصوص سشوار کشیدن هستند، اگر بدون سشوار استفاده شوند بعد از خشک شدن موها آنها را مجعد می‌کنند.
از طرفی جنس موها نیز روی برسی که انتخاب می‌کنید تاثیر دارد. به عنوان مثال افرادی که موها فرفری دارند بهتر است از شانه‌های دندانه درشت استفاده کنند. در مقابل افرادی که موهای لختی دارند می‌توانند از شانه‌های دندانه ریز استفاده کنند.

تعداد دفعات شانه کردن موها

شانه کردن موها آن هم چند بار در روز موجب می‌شود که گردش خون در پوست سر بیشتر شود. از طرفی چربی تولید شده در ریشه موها نیز به صورت یکسان در همه جا توزیع می‌شود. اما فراموش نکنید که زیاد شانه کردن هم کار درست و اصولی نیست. پس بیش از ۲ الی ۳ بار در روز موهای خود را برس نکشید. هرچه بیشتر از ۳ بار موها را شانه بزنید، آسیب بیشتری به آنها وارد می‌شود.

زمان شانه کردن

این سوال را بسیاری از خانم‌ها مطرح می‌کنند که چه زمانی برای شانه کردن موها مناسب است؟ زمانی که کاملا خشک شده یا زمانی که هنوز مرطوب هستند؟ طبیعتا موی خیس در برابر فشار و کشش مستعد آسیب بیشتری است. بنابراین سعی کنید تا قبل از خشک شدن کامل موها از شانه زدنشان اجتناب کنید. البته شانه‌ها و برس‌هایی نیز در بازار وجود دارد که مخصوص شانه کردن موهای مرطوب هستند. این ابزارها را از الیاف طبیعی و بسیار نرم درست می‌کنند. بنابراین شانه کردن موهای مرطوب با آنها بلامانع است.
بهترین زمان برای شانه کردن مو، قبل از خیس شدنشان است. پس چند دقیقه قبل از ورود به حمام موها را شانه کنید تا هم گره نداشته باشند و هم شامپو به همه جای مو برسد. اگر هنوز مصمم هستید که بعد از شامپو زدن و زمانی که کف روی سرتان است از برس استفاده کنید، برای آسیب کمتر سعی کنید ابتدا گره موها را تا جای ممکن با انگشتان دست باز کردن و سپس آنها را شانه کنید.

مسیر حرکت شانه

همه ما عادت داریم که موها را از سمت ریشه به سمت ساقه شانه کنیم. این در حالی است که بهترین روش برای شانه کردن، شروع این عمل از چند سانتی‌متر انتهایی ساقه است. در این روش ابتدا باید ۵ الی ۷ سانت انتهایی مو را شانه کرده و صاف کنید. سپس به سراغ ۵ سانت بالاتر بروید. این کار را آنقدر تکرار کنید که به ریشه مو برسید. استفاده از این روش هم باعث می‌شود که چربی طبیعی مو به صورت یکنواخت توزیع شود و هم از وارد آمدن استرس اضافه به ریشه مو جلوگیری می‌کند.

دیدگاهی بنویسید