مقالات
موهای دکلره

نحوه نگهداری از موهای دکلره

دغدغه بسیاری از بانوان، دکلره کردن مو است. این کار می‌تواند یکباره باعث آسیب جدی به ساقه موهایشان شود. ما در این مقاله توصیه‌های مفیدی برای شما داریم که با رعایت کردن آن، بخش زیادی از آسیب‌ها جلوگیری می‌کنید. موهای دکلره نیاز به مراقبت بیشتری دارند. درست است که رنگ مو بهتر بر روی آن مینشیند و زیباترش می‌کند، اما نگهداری از آن نیز حساس‌تر می‌شود.

دکلره کردن موها باعث می‌شود لطافت خود را تا حدی از دست بدهد و به اصطلاح وز شود. شاید این وز شدن مو سبب شود که دائم یا آن را اتو بکشیم یا سشوار. این کار باعث می‌شود نهایت برای یک روز زیبایی به موی ما برگردد اما با حمام رفتن دوباره آن حالت را شاهد می‌شویم. نگران نباشید ما چند راه حل خوب مانند کراتین مو به شما می‌گوییم.

مو هم مانند دیگر عضوهای بدن پس از تغییر نیاز به استراحت دارد. بنابراین با رنگ کردن دائم، باعث شکستگی ساقه‌ها و حتی ریزش موی شدید می‌شوید. پس از هر بار رنگ به آن فرصت دهید.

مراقبت از موهای دکلره شده

امروزه در بازار شامپوهای متنوعی برای استفاده روزانه، ضد شوره، موهای چرب و … تولید می‌شوند. برای موهای رنگ شده نیز شامپوی مخصوص تولید شده که علاوه بر شستشوی مناسب، از رنگ موهای شما نیز حفاظت می‌کند.

اما پس از شستشو به فکر خشک کردن مو هستید. پیشنهاد ما این است که از سشوار استفاده نکنید. اگر موهای خود را به حالت طبیعی خشک کنید به نفع شماست. اما گاهی پیش میاید که سریعا موهای خود را برای رفتن به مهمانی خشک کنید، قبل از سشوار کشیدن از اسپری‌های مخصوص می‌توانید استفاده کنید. این اسپری‌ها موجود در داروخانه‌ها هستند که از موهای شما در برابر حرارت سشوار، اتو و حتی نور آفتاب محافظت می‌کنند. تا حد امکان حرارت سشوار را کم کنید و قبل از آن، خیسی موهایتان را توسط یک حوله نرم به آرامی بگیرید.

برای شستشو موهای خود را با آب داغ نشویید. آب داغ چربی لازم برای موها را از بین می‌برد و موهای دکلره شما را شکننده می‌کنند. همچنین بسیاری از بانوان با ورود فصل گرما، عاشق استخر رفتن می‌شوند. کلر موجود در آب استخر برای موهای رنگ شده شما مضر است. اما اگر نتوانستید از استخر رفتن دست بکشید، از کلاه‌های مخصوص استفاده کنید که از خیس شدن موهایتان جلوگیری کنید.

راه حل برای موهایی که با دکلره آسیب دیده‌اند

موهای دکلره به دلایل مختلفی ممکن است باعث آسیب جدی شوند. گاهی اوقات با تکرار در این کار باعث می‌شوید کراتین موجود در موهایتان از بین برود. زمانی که این پروتئین موجود در موهایتان از بین رود، با موهایی خشن و شکننده روبرو می‌‎شوید که نگهداری از آن به مراتب سخت‌تر از موهای دکلره سالم است. در این صورت شما باید کارهایی را پیش بگیرید که ساقه مو شما تقویت شده و حالت شکنندگی خود را ترمیم کند.

مواد دکلره بی کیفیت، زمان طولانی رنگ بر روی مو، آرایشگر بی تجربه، و ضعیف بودن ساقه مو خود باعث می‌شود آسیب بیشتری به موها برسد.

در قدم اول به شما پیشنهاد می‌کنیم موهای خود را تا قسمتی که موهای سوخته دارید، کوتاه کنید. سپس نحوه شستشوی خود را باید کمی تغییر دهید. اما این موضوع به این بستگی دارد که از روش‌های سنتی استفاده کنید یا از ماسک‌های آماده و موجود در بازار.

روغن نارگیل یک راه‌حل ارزان اما مناسب برای موهای دکلره آسیب دیده است. شما می‌توانید نیم ساعت پیش از رفتن به حمام، ساقه موهای خود را با روغن نارگیل به آرامی ماساژ دهید و سپس با آب ولرم و یک شامپوی روزانه شستشو دهید.

دقت کنید که تا زمان احیای موهایتان، از سشوار کردن آن پرهیز کنید. حرارت سشوار اوضاع را بدتر می‌کند.

اما در این میان روش دیگری به نام کراتین مو وجود دارد. در کراتین یک لایه از مواد پروتئینی بر روی موهای شما قرار می‌گیرد که از ساقه موی شما محافظت کند.

دیدگاهی بنویسید