مقالات
کراتینه کردن مو

مزایا و معایب کراتینه کردن مو

حتما شما هم درباره کراتینه کردن مو چیزهایی شنیده‌اید. بسیاری از افراد علاقه زیادی به استفاده از این روش برای بهبود وضعیت ظاهری موهای خود دارند. در این مقاله وب‌سایت مرکز تخصصی ندا طاهری، می‌خواهیم درباره ویژگی‌ها، مزایا و معایب  کراتین مو  نکاتی را با شما در میان بگذاریم.

کراتین مو چگونه کار می‌کند؟

برای پاسخ به این سوال، قبل از هر چیز باید بدانید کراتینه کردن مو چیست و چه اثری بر مو دارد. کراتین نوعی پروتئین است که در بافت‌های مختلف بدن از جمله مو وجود دارد. حضور کراتین در مو برای استحکام، زیبایی و صاف بودن آن ضروری است. موهای ما به‌طور طبیعی در بافت خود حاوی کراتین است؛ اما گاهی میزان این کراتین کاهش یافته و باعث بد حالت، ضعیف و وز شدن موها می‌شود. همین‌طور موهای وز و فر دارای کراتین کمتری از موهای صاف هستند.

همین مسئله باعث شده است روشی برای بهبود این وضعیت پدید آید. روشی که معمولا به آن کراتینه کردن مو می‌گویند. این روش باعث صاف شدن موهای شما شده و به آن استحکام، زیبایی و درخشندگی خاصی می‌دهد. کراتینه کردن مو به کمک ماده کراتین و اتوی مو انجام می‌شود. در این روش ماده کراتین روی دسته‌ای از موها مالیده شده و سپس به کمک اتوی مو به خورد مو می‌رود.

مزایای کراتین مو

واضح است که اولین و مهم‌ترین مزیت کراتین مو صاف شدن موهای مجعد و فر شما است. بنابراین بسیاری از افراد از کراتینه کردن مو دقیقا برای رسیدن به همین هدف استفاده می‌کنند.

با صاف شدن موهای مجعد شما می‌توانید در زمان زیادی که هر روز به اتو و سشوار کشیدن مو می‌پردازید، صرفه‌جویی کنید. البته با کراتینه کردن مو شما کاملا از سشوار و اتوی مو بی‌نیاز نمی‌شوید؛ اما در مدت بسیار کمتری قادر خواهید بود موهای خود را صاف و خوش حالت کنید. حتما می‌دانید که استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو تا چه حد می‌تواند برای موهای شما مضر باشد.

بسیاری از افراد در شرایط متفاوت آب و هوایی دچار وز و تجعد در مو می‌شوند. استفاده از کراتین مو در این افراد، مشکل را به‌طور کامل حل می‌کند. به‌طوری که با حضور در مناطق مرطوب و یا حتی در معرض باران، می‌توانند مطمئن باشند که برای موهای‌شان اتفاقی نمی‌افتد.

همچنین توجه کنید که کراتین مو تنها برای صاف کردن مو نیست. این روش می‌تواند در بهبود ظاهری، افزایش استحکام، صاف شدن و درخشندگی مو نیز موثر باشد. پس شما با انجام کراتین مو در عمل با یک تیر چند نشان زده‌اید.

معایب کراتین مو

قابل انکار نیست که هر روش ترمیمی در کنار مزایا، دارای معایبی هم هست. اما وقتی روشی مورد استقبال قرار می‌گیرد به این معناست که مزایای آن بسیار بیشتر از عیوب آن بوده است.

به عنوان مهم‌ترین ایراد کراتین مو باید به دوام نسبت کوتاه آن اشاره کرد. به‌طور معمول کراتین مو حدود ۲ الی ۳ ماه دوام دارد؛ و پس از این مدت باید اقدام به تجدید آن نمایید.

همچنین در موارد بسیار خاص و در بعضی از افراد استفاده از روش  کراتین مو  بهتر است با مشورت پزشک متخصص پوست و مو انجام شود. اگر شما جزو افرادی هستید که به طور مداوم دچار شوره سر یا پسوریازیس در پوست سر خود هستید؛ در این زمینه بهتر است بیشتر دقت کنید.

یکی دیگر از موارد احتیاطی توجه به میزان فرمالدئید موجود در کراتین مصرفی است. میزان این ماده در کراتین بر اساس استانداردهای جهانی سلامت تعیین شده است؛ و در صورت استفاده از مواد اولیه استاندارد هیچ‌گونه ضرری برای شما ندارد. اما متاسفانه بعضی از اشخاص برای بهبود نتیجه و به‌طور سرخود بر غلظت این ماده اضافه می‌کنند؛ که در این شرایط و استفاده بلند‌مدت (بخصوص برای آرایشگران که مداوم در معرض آن هستند) ممکن است خطراتی داشته باشد.

دیدگاهی بنویسید