مقالات
درباره کاشت مو

مختصری درباره کاشت مو و روش های مختلف آن

موها ممکن است به دلایل مختلفی همچون تغذیه نامناسب، استرس، اختلالات هورمونی، کاهش وزن و… دچار ریزش شوند. اگر ریزش مو در حد معمول باشد با مصرف دارو بهبود پیدا می‌کند اما در بعضی موارد که ریزش مو بیش از حد باشد افراد به دنبال راه‌های دیگری نظیر اکستنشن مو یا کاشت مو برای بهتر جلوه دادن موهای کم‌پشت خود هستند. در این مقاله درباره کاشت مو و روش های مختلف آن صحبت می‌کنیم.

موها یکی از مولفه‌های اصلی زیبایی افراد هستند و ریزش آنها باعث نگرانی می‌شود. ریزش مو بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است اما در مواقعی به دلایل مختلف ریزش مو بیش از حد معمول رخ می‌دهد و موی افراد کم‌پشت می‌شود. خانم‌ها معمولا از روش‌هایی نظیر اکستنشن لیزری استفاده می‌کنند تا موهایی بلند و پرپشت داشته باشند.

اما ریزش مو در مردان معمولا ارثی است و به صورت عقب رفتن خط مو در جلوی سر رخ می‌دهد. کاشت مو با استفاده از پیوند موی طبیعی تنها راه درمان موهای از دست رفته است.

اولین بار دکتر اوکادو، پزشک ژاپنی در سال ۱۹۳۹ کاشت مو را مطرح کرد. پزشکان در طول سال‌ها روش‌های مختلفی را به کار گرفته‌اند تا در حال حاضر به تکنولوژی جدیدی به نام میکروگرافت دست یافته‌اند. این روش با ایجاد موهایی طبیعی رضایت افراد زیادی را جلب کرده است.

در حال حاضر عمل کاشت مو یک جراحی سرپایی است که با برداشت ریشه‌های موی فرد از قسمت‌هایی از سر که دارای مو است و کاشت آنها در قسمت مورد نظر صورت می‌گیرد.

روش‌های کاشت مو

روش‌های مختلفی برای کاشت مو وجود دارد که تقریبا همه آنها رضایت بیماران را تامین می‌کنند. اما به طور کلی دو روش اصلی جراحی و بدون جراحی برای کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در روش جراحی یا FUT برداشت موها به صورت نواری انجام می‌شود حال آنکه در روش بدون جراحی یا FIT گرافت‌های مو به صورت تک‌واحد جدا شده و پس از آن در محل مورد نظر کاشته می‌شوند. گرافت مو به دسته‌های چندتایی مو اطلاق می‌شود که پیازهای آنها در یک جا قرار گرفته‌اند و در نتیجه ساقه موها از یک نقطه از پوست سر خارج شده‌اند. هر گرافت مو معمولا یک تا چهار تار مو را دربردارد.

روش‌های Micro FIT و SUT نیز بر پایه روش FIT انجام می‌شوند که در آنها فولیکول‌های مو با حالت طبیعی و به صورت تک تک کاشته می‌شوند و موهای کاشته‌شده به صورت طبیعی رشد خواهند کرد.

نکته مهم درباره کاشت مو این است که هرچه برداشت مو بهتر انجام شود قطعا کاشت مو نتیجه بهتری خواهد داشت.

با اینکه عمل کاشت مو بسیار ساده است اما باید در انتخاب جراح متخصص و باتجربه دقت کرد تا این عمل با رعایت کامل نکات ایمنی و بهداشتی انجام شود.

بهترین روش کاشت مو

تعیین بهترین روش کاشت مو بستگی به شرایط فرد مورد نظر دارد. اما روش FIT و زیرمجموعه‌های آن Micro FIT و SUT بسیار موفقیت‌آمیز است. در این روش برداشت فولیکول‌های مو به صورت تک تک با استفاده از دستگاه صورت می‌گیرد. با این کار سرعت برداشت افزایش پیدا می‌کند اما احتمال آسیب رسیدن به گرافت‌های مو نیز وجود دارد.

در روش FIT زخم‌های بسیار کوچکی ایجاد می‌شود که نیاز به بخیه ندارد و پس از گذشت چند روز کاملا بهبود می‌یابد. این روش به ویژه برای ورزشکاران بسیار مناسب است زیرا انجام ورزش‌های سنگین به زخم‌ها فشار وارد نمی‌کند.

روش‌هایMicro FIT و SUT و ARTAS روش‌های مدرن کاشت مو بر اساس روش FIT هستند. اگر در روش SUT بتوان فولیکول‌های مو را با دقت زیاد برداشت کرد و با استفاده از لوله‌های یک‌بار مصرف آنها را به دستگاه SAFER منتقل کرد، می‌توان این روش را بهترین روش کاشت مو در نظر گرفت.

اما حقیقت درباره کاشت مو این است که هیچ روشی را نمی‌توان به طور قطع بهترین روش کاشت مو دانست. پزشک متبحر با معاینه و در نظر گرفتن شرایط بیمار بهترین روش را به او معرفی می‌کند. 

دیدگاهی بنویسید