مقالات

راهکارهایی برای داشتن موهای زیبا در دوران بارداری

 اگر قصد عکاسی ویژه دوران بارداری و ثبت این لحظات را برای آینده فرزند دلبندتان دارید و موهایتان در اثر تغییرات هورمونی دچار ریزش شده است، با استفاده از اکستنشن مو از موهایی پرپشت و زیبا برخوردار شوید.

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در بدن زنان موهای آنها زیبایی و درخشش خود را از دست می‌دهد. برای داشتن موهای زیبا در دوران بارداری باید رژیم غذایی مناسب داشت و مراقبت‌های لازم را در طول دوران بارداری به عمل آورد.

تغییرات هورمونی در زمان بارداری تاثیرات بسیاری بر بدن زنان دارد و زیبایی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است پوست صورت و بدنشان دچار آکنه شود و بافت و ساختار موهایشان تغییر پیدا کند. تارهای موی بعضی افراد ضخیم یا نازک می‌شود یا دچار ریزش شدید می‌شود.

پرهیز از مواد شیمیایی در دوران بارداری

اگر قبل از بارداری به طور مرتب موهای خود را رنگ، فر یا هایلایت می‌کردید بهتر است به دلیل توصیه پزشکان حداقل در سه ماه اول بارداری از این کار خودداری کنید. پزشکان معتقدند در اثر رنگ مو مواد شیمیایی از طریق پوست سر جذب شده و به جنین آسیب می‌رساند.

برای رنگ مو در دوران بارداری می‌توانید در سه ماهه دوم بارداری اقدام کنید. در سه ماهه اول بارداری اندام‌های مهم جنین در حال شکل‌گیری است و مواد شیمیایی تاثیرات بدی بر آن خواهد گذاشت.

استفاده از رنگ‌های گیاهی دارای مجوز بهداشت هیچ منعی ندارد. رنگ موی گیاهی برخلاف رنگ موی شیمیایی فاقد بخارهای سمی است و ضرری ایجاد نمی‌کند.

همچنین در دوران بارداری از کراتین مو نیز باید پرهیز کرد. کراتینه حاوی مواد شیمیایی است و ممکن است مشکلاتی برای کودک ایجاد کند.

تقویت موها در دوران بارداری

رژیم غذایی مناسب: برخورداری از رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری بر سلامت مادر و جنین تاثیر مستقیم دارد. معمولا پزشکان رژیم غذایی مناسب را به مادران ارائه می‌کنند. مواد غذایی نظیر لبنیات به ویژه شیر، انواع میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین شامل گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات شامل عدس و غلات، انواع دانه‌های خوراکی و… در این رژیم وجود دارد که کمک می‌کند موهای زیبا در دوران بارداری داشته باشید.

ماساژ موها با روغن‌های گیاهی: ماساژ دادن موها و پوست کف سر با روغن‌های گیاهی نظیر روغن زیتون، نارگیل و بادام علاوه بر تقویت مو باعث آرامش مادر خواهد شد.

برای این منظور روغن مورد نظر را کمی گرم کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد. موها را به روغن آغشته کنید و آنها را به آرامی ماساژ دهید. پس از آن موها را در یک کلاه قرار دهید و پس از دو ساعت با یک شامپوی ملایم بشویید. این کار را سه تا چهار بار در هفته تکرار کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

شست‌وشوی موها با شامپوی ملایم: در طول دوران بارداری از شست‌وشوی زیاد موها خودداری کنید و فقط هفته‌ای یک یا دو بار با استفاده از یک شامپوی ملایم موها را بشویید. اگر موهای بلند و پرپشتی دارید حتما از یک نرم‌کننده مناسب استفاده کنید تا در زمان شانه زدن موها مشکلی نداشته باشید.

در ماه‌های آخر بارداری وزن بدن مادر بالا می‌رود و حرکت کردن و فعالیت برایش سخت می‌شود. بنابراین شستن و رسیدگی به موها نیز ممکن است برای او سخت باشد. بهتر است خانم‌های باردار برای شانه زدن موها از همسران خود کمک بگیرند.

کنترل استرس و ایجاد آرامش: بعد از تغییرات هورمونی، استرس یکی از عوامل مهم ریزش مو در دوران بارداری است. با استفاده از راهکارهایی نظیر گوش دادن به موسیقی ملایم، معطر کردن فضای منزل با خوشبوکننده‌های گیاهی، تمرین‌های یوگای بارداری، گفت‌وگو با دوستان صمیمی و اعضای خانواده و… استرس خود را کنترل کنید و با آرامش بیشتر دوران بارداری را بگذرانید.

دیدگاهی بنویسید