مقالات
White Hair Care Guide

راهنمای مراقبت و حفظ زیبایی موهای سفید شده

موهای سفید معمولا نشانه افزایش سن و پیری است. در حقیقت پیری موها با از دست دادن رنگدانه‌های آن آغاز می‌شود. البته سفید شدن موها تا حدود زیادی به ژنتیک افراد نیز بستگی دارد. بسیاری از افراد از سنین جوانی فرآیند سفید شدن موهای خود را تجربه می‌کنند؛ و بعضی دیگر حتی در سال‌های پایانی میان‌سالی نیز، موی سفیدی بر سر ندارند.
اگر شما نیز تجربه داشتن موهای سفید و خاکستری را داشته باشید؛ احتمالا متوجه بعضی تفاوت‌های آن با موهای مشکی قبلی خود شده‌اید. شاید بتوان مهم‌ترین این تفاوت‌ها را خشک، زخیم و زبر شدن آنها دانست. نبود رنگدانه‌ها و کم شدن میزان آب و کراتین مو ، از جمله علت‌های این مشکل است. در این شرایط برای آنکه کماکان زیبایی و سلامت موهای خود را حفظ کنید؛ باید وقت بیشتری را صرف مراقبت از آنها نمایید. در ادامه این نوشته چند پیشنهاد مراقبتی مختص موهای سفید شده را به شما ارائه می‌کنیم.

شامپو و روش شستشوی موهای خود را تغییر دهید

موهای پیر شده نیازمند توجه و مراقبت بیشتری هستند. شما باید با آنها با ملایمت بیشتری رفتار کنید. یکی از این موارد نیز انتخاب شامپوی مناسب است. شامپوهای ملایم‌تر در این زمینه می‌توانند به موهای شما کمک کنند. همچنین بهتر است از شامپوهایی قوی مثل شامپوهای ضد شوره تا جای ممکن استفاده نکنید.
پس از انتخاب یک شامپوی ملایم، بهتر است هنگام شستشو نیز رفتاری ملایم و آرام با موهای خود داشته باشید. در درجه اول یک مرتبه شستشوی مو کافی است؛ و شستشوی دو یا سه باره مو در یک نوبت حمام، از جمله علت‌های ضعیف، خشک و شکننده شدن موها است. همچنین هنگام شستشو از آب داغ استفاده نکنید و تاجای ممکن آب را ولرم نمایید. آب داغ می‌تواند باعث کاهش رطوبت موهای شما شود.
پس از شستشو نیز با همان حساسیت‌های قبلی، اقدام به خشک کردن موها کنید. در درجه اول توجه کنید که حوله را روی موهای خود نکشید و تنها با لمس موها آب آنها را بگیرید. استفاده از ابزارهایی مثل سشوار و اتوی مو را نیز تا جای ممکن فراموش کنید؛ و حداقل در شرایط معمول از آنها استفاده نکنید. این ابزارها نیز موجب آسیب دیدن بیشتر موها می‌شوند.

روغن‌های نرم و تقویت‌کننده را فراموش نکنید

ساعتی پیش از حمام می‌توانید از روغن‌های طبیعی مختلف، از جمله روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام و… استفاده نمایید. این روغن‌ها معمولا موجب آب‌رسانی بهتر به موهای سفید شده و از میزان خشکی آنها می‌کاهند.
پس از حمام نیز از سرم‌های تقویت‌کننده مو استفاده کنید. این سرم‌ها حاوی مواد مغذی لازم برای موهای شما هستند؛ و به‌طور موقت وضعیت آنها را از نظر سلامت و زیبایی بهبود می‌دهند.
فراموش نکنید که حتی اگر خودتان در سنین جوانی و میان‌سالی هستید؛ موهای سفید شما در سن پیری قرار دارند. بنابراین انجام این فعالیت‌ها کاری موقتی و درمانی نیست. بلکه روش‌هایی همیشگی است که کیفیت موهای سیاه، سفید و خاکستری شما را در طول زمان حفظ می‌کند.

وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید

اگرچه موهای سفید ارتباط مستقیمی با سلامتی جسمی ندارند. اما ریزش مو و کاهش کیفیت و زیبایی آنها می‌تواند به سلامت جسمی شما کاملا مرتبط باشد. به عنوان مثال کمبود بعضی از مواد از جمله آهن در بدن و یا تنظیم نبودن غده تیروئید، می‌توانند موجب آسیب دیدن موها شوند.
بنابراین بهتر است به صورت دوره‌ای و برای سنجش سلامت جسمی خود نزد پزشک بروید و آزمایش‌های لازم را انجام دهید. در صورتی که این آزمایش‌ها نشان از کمبودی در بدن شما بدهد؛ پزشک می‌تواند با ارائه درمان‌های مناسب و تجویز داروها یا مکمل‌های غذایی، بسیاری از مشکلات جسمی شما را بطرف کند.
برطرف شدن این مشکلات نیز در نهایت می‌تواند کیفیت و سلامت موهای سفید شما را افزایش دهد.

دیدگاهی بنویسید