مقالات
کوتاه کردن موها

آیا کوتاه کردن موها در رشد آنها تاثیری دارد؟

داشتن موهایی بلند و پرپشت و از همه مهم‌تر موهای سالم دغدغه خیلی از افراد به ویژه خانم‌هاست. مو مولفه مهمی در زیبایی ظاهری افراد به شمار می‎‌آید. باوری در بین عموم مردم وجود دارد که کوتاه کردن موها در رشد آن موثر است. اگر شما هم درباره این توصیه و درستی آن کنجکاو هستید در این مقاله با ما همراه باشید.

کراتین پروتئینی است که در ساخت مو به کار رفته است. برای تامین کراتین مو باید مواد غذایی شامل پروتئین نظیر گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات، تخم مرغ، لبنیات، پیاز، کلم پیچ، کلم بروکسل و مارچوبه را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا به رشد بهتر مو کمک کند.

عوامل مختلفی مانند آلودگی، استرس، عدم خواب کافی، رژیم غذایی نامناسب و… در ریزش موی سر تاثیرگذار هستند. پزشکان معتقدند سلامت مو و پوست از سلامت کل بدن نشات می‌گیرد. بنابراین برای داشتن موهای سالم باید بدن سالمی داشته باشیم. تغذیه مناسب یکی از عوامل موثر در سلامت بدن است. استفاده از یک رژیم غذایی متعادل شامل غلات و سبزیجات به میزان قابل توجهی رشد و سلامت مو را تامین می‌کند.

ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های B5، B6، بیوتین، فولیک اسید، ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E برای کنترل ریزش مو و رشد موی جدید بسیار کمک می‌کنند. این ویتامین‌ها در مواد غذایی مختلف و به ویژه سبزیجات و میوه‌جات وجود دارند.

اما گاهی لازم است فرد از مکمل‌های دارویی استفاده کند. انتخاب مکمل‌های ویتامین برای هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است پزشک متخصص دارو برای افراد تجویز کند. اما به طور کلی مصرف مکمل‌های ویتامین شامل زینک و آهن به خانم‌ها به دلیل کمبود ویتامین در دوران قاعدگی توصیه می‌شود.

آیا رشد موها با کوتاه کردن آنها افزایش می‌یابد؟

کوتاه کردن موها تاثیری در سرعت رشد موها ندارد. رشد مو متاثر ازفولیکول‌های مو است که در پوست سر قرار دارد. در واقع رشد و سلامت موها به رفتار ما با آنها بستگی دارد.

در هر ماه، مو حدود ۸ تا ۱۲ میلی‌متر رشد طولی دارد. کم‌پشتی و پرپشتی موها تحت تاثیر عوامل ژنتیکی است و کوتاه کردن یا تراشیدن مو باعث پرپشت شدن یا افزایش رشد مو نمی‌شود.

کوتاه کردن مرتب مو ظاهری آراسته به موهای شما می‌بخشد و باعث از بین رفتن موخوره و شکنندگی موها می‌شود. به همین دلیل موهای شما زیباتر و درخشان‌تر دیده می‌شوند. بنابراین خوب است حودا هر سه ماه یک بار کمی از انتهای ساقه مو را کوتاه کنید تا به سلامت آن کمک کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که داشتن موی بلند به دلیل استفاده از بعضی مدل‌های مو نظیر موی دم اسبی یا بافت‌هایی نظیر بافت آفریقایی که در آنها مو بیش از اندازه کشیده می‌شود باعث ریزش بیشتر مو می‌شود.

در واقع داشتن موی کوتاه از این جهت که احتمال آسیب رسیدن به موها را کاهش می‌دهد ریزش آن را نیز کم می‌کند ولی باعث افزایش رشد مو نمی‌شود. با کوتاه کردن مو و داشتن تغذیه مناسب، خواب کافی و دوری از استرس موهایی سالم‌تر خواهید داشت.

توصیه‌هایی برای بهبود رشد موها

در رژیم غذایی خود حتما پروتئین شامل گوشت، مرغ، ماهی، انواع حبوبات و لبنیات به ویژه پنیر و شیر را قرار دهید. مواد معدنی مانند روی، منیزیم، آهن، سلنیوم و ویتامین‌ها را فراموش نکنید. میوه‌ها و سبزیجاتی مانند مرکبات، لیمو، سبزیجات برگی، مغز خشکبار و گوجه فرنگی را به صورت روزانه میل کنید. بدن خود را به دریافت ویتامین از مواد غذایی طبیعی عادت دهید تا کمتر نیاز به مصرف داروهای مکمل ویتامین داشته باشید.

در کنار رژیم غذایی مناسب، از محصولات شیمیایی شامل محصولات زیبایی و آرایشی برای موها کمتر استفاده کنید. این مواد به مو آسیب رسانده و باعث ضعیف شدن ریشه و در نتیجه ریزش مو می‌شوند. سعی کنید هر چند وقت یک‌بار موهای خود را با ماسک‌های گیاهی طبیعی و روغن‌های بادام، نارگیل و زیتون تقویت کنید.   

دیدگاهی بنویسید